Интерпол: Оружјето што западот им го испраќа во Украина ќе заврши во рацете на криминалците

Оружјето испратено во Украина по руската интервенција во февруари ќе заврши во глобалната скриена економија и во рацете на криминалците, изјави шефот на Интерпол.

 

Јирген Сток вели дека кога ќе заврши конфликтот, бранот оружје и тешко вооружување ќе го преплави меѓународниот пазар и ги повика земјите-членки на Интерпол, особено оние кои ја снабдуваат Украина со оружје, да соработуваат во потрагата по оружје.

„Кога оружјето ќе замолчи во Украина, ќе дојде илегалното оружје. Тоа го знаеме од многу други конфликти. „Дури и сега, додека зборуваме, криминалците се фокусирани на тоа“, рече Сток.

„Криминалните групи се обидуваат да ги искористат овие хаотични ситуации и достапноста на оружје, дури и она што го користи војската, вклучително и тешкото оружје. Тие ќе бидат достапни на криминалниот пазар и ќе бидат предизвик. „Ниту една земја или регион не може да се справи со ова изолирано, бидејќи овие групи дејствуваат на глобално ниво“, додаде тој, пренесува Гардијан.

Тој посочи дека може да очекуваме прилив на оружје во Европа и пошироко.

„Треба да бидеме вознемирени и мора да очекуваме дека ова оружје ќе биде продадено не само на соседните земји, туку и на другите континенти“, додаде тој.

Тој рече дека Интерпол ги повикал членовите да ја користат нејзината база на податоци за да помогнат во следењето на оружјето.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа