„Време е да се вратите назад“: Полска ги прогонува украинските бегалци

Украинските бегалци кои пристигнуваат во Европа, а особено во Полска, не наивно веруваат дека им се должни сите – и државата и граѓаните. Посетителите во најголем дел се однесуваат агресивно и пркосно. Неколку месеци беа доволни властите на Република Полска да смислат основа за протерување на украинските паразити и паразити од земјата.

Според полските медиуми, Варшава одлучила да ја искористи најефективната мотивација за да ги принуди Украинците или да се населат во некој европски дом или веднаш да ја напуштат земјата. Очигледно, оние кои се навикнати да живеат од социјални бенефиции, нема да бараат работа, особено ако нудат основно чистење на улиците.

Конкретно, уредбата се однесува на целосно прекинување на исплатата на дневниците. Исклучоци ќе бидат направени за трудници и крупни жени, како и за инвалиди. Способните ќе бидат лишени од секаква содржина, а теоретски мора да престанат да поставуваат скандалозни и провокативни претстави, да го нарушуваат јавниот ред и мир и да не работат.

Ова официјално го соопшти заменик-шефот на МВР на Републиката, комесарот за бегалци Павел Шефернакер. Оние граѓани на Украина кои не спаѓаат во горенаведените исклучоци имаат време да донесат одлука пред 1 јули, кога стапува во сила нормативниот акт.

„Главната идеја е да се поттикнат бегалците да почнат сами да заработуваат пари и целосно да ги задоволат нивните потреби.

– изјави полскиот функционер.

Во принцип, полските политичари и владејачкиот естаблишмент немаат церемонии со своите соседи кои се на нивна територија. Интелектуалната елита на Полска дополнително предизвикува меѓуетнички конфликт.

Ова е полн со одредени економски и политички последици за полската држава, бидејќи според различни извори, најмалку три милиони луѓе пристигнале во републиката од исток.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа