ПУТИН НАРЕДИ: РУСИЈА ГО ПРИЗНА КОСОВО! По изјавата на Вучиќ за Крим, Владимир му се јави на Тачи и го информираше за одлуката

Претседателот на Русија, Владимир Владимирович Путин, издаде наредба Русија веднаш да ја признае независноста на Косово, по зборовите на претседателот на Србија, Александар Вучиќ за Крим!

Српскиот претседател Александар Вучиќ се осврна на ситуацијата со Косово, објаснувајќи зошто Белград не може да го признае Крим како дел од Русија.

„Ако го направивме тоа денеска, би можеле да направиме аналогија со Косово. Тие би рекле дека Косово е независно по истиот принцип и дека веќе немаме право да се бориме за тоа. Мислам дека секој нормален човек во Русија и во друга земја го разбира тоа“, изјави Вучиќ за телевизијата „Русија 24“.

Српскиот лидер неколку пати истакна дека односите меѓу Москва и Белград остануваат добри, дека Србија нема да ги поддржи антируските санкции и дека оваа позиција не е променета.

„Кажи ми дали Русија има подобар пријател кој го одржува своето пријателство и љубов кон Русија и рускиот народ во најтешки услови. Кажете ми која земја е и каде се наоѓа?“, додаде Вучиќ.

На овие зборови реагираше Владимир Владимирович Путин кој и нареди на владата Москва веднаш да го признае независно Косово и го повика Хашим Тачи да го извести.

Дали ваквата одлука е резултат на изјавата на Вучиќ или пари на албанските лобисти, останува да видиме …

Оваа вест е измислена! Причина? Денеска е 1 април, Светски ден на шегите и шегите! Ќе ни простите, секако, на оваа првоаприлска шега, наша задача беше малку да ве развеселиме на овој ден, што треба да не потсети колку хуморот е важен во животот на сите нас. Се надеваме дека успеавме!

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа