„БРЗИТЕ НАПАДИ НА АВИЈАЦИЈАТА ПРЕДИЗВИКУВААТ ОГРОМНА ШТЕТА НА УКРАИНЦИТЕ! Детален извештај на руското Министерство за одбрана

Главната работа од брифингот на Министерството за одбрана на Руската Федерација:

Воздухопловно-космичките сили на Русија погодија пет командни пунктови на вооружените сили на Украина, како што соопшти руското Министерство, и истакна дека повеќе од 140 припадници на украинските сили загинале во нападите на руската авијација. 

– Руската авијација уништи девет тенкови и пешадиски борбени возила, батерија МЛРС БМ-21 Град, шест артилериски оружја и минофрлачи, 13 возила на вооружените сили на Украина и системи за воздушна одбрана Оса-АКМ – истакна руското Министерство за одбрана. 

– Руските системи за противвоздушна одбрана соборија авион Су-25 и хеликоптер Ми-8, како и Вооружените сили на Руската Федерација, кои соборија седум беспилотни летала и пресретнаа две ракети Смерч – соопшти Кремљ. 

Ракетните трупи и артилерија уништија хаубица M777 од 155 mm, топ „Pion 2S7“ од 203 mm, борбено возило „MLRS BM-21 Grad“ и две складишта за муниција.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа