УКРАИНА ГИ ПОДГОТВУВА ЛУЃЕТО ЗА ПОРАЗ ВО ДОНБАС? Русите напредуваат на исток – Киевските власти испраќаат ЗАГРИЖУВАЧКИ ПОРАКИ

Градоначалникот на Северодонецк вели дека руското гранатирање не престанува.

Пораките кои доаѓаат од највисоките украински функционери значително се променија во последните денови. Според дописникот на Би-Би-Си од Киев, оптимизмот за ситуацијата во Донбас остава простор за многу попесимистички тон.

Имено, руските сили насилно ги напаѓаат градовите Северодонецк и Лисичанск во Луганск, како и околните области, обидувајќи се целосно да ги опколат и да ги прекинат линиите за снабдување.

Дополнително, нападот врз Харков во четврток исто така не е добра вест за Украина, бидејќи тој град би можел да биде следната руска цел штом ќе завршат со Донбас.

Градоначалникот на Северодонецк вели дека руското гранатирање не престанува . Олександер Стријук наведува дека 60 отсто од куќите во градот се целосно уништени, а до 90 отсто од зградите се оштетени и бара значителна санација.

Проруските сили на самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР) во петокот објавија дека воспоставиле целосна контрола над стратешкиот град Лиман на исток, околу кој со денови се водат жестоки борби.

Како што Русија полека, но стабилно напредува на исток, украинските власти, кои до неодамна ги уверуваа граѓаните дека силите на Киев ќе успеат да ги потиснат московските, веќе не звучат толку сигурни.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа