Во Австрија 300.000 луѓе остануваат без работа без руски гас

Суспендирањето на испораката на руски гас би било „сериозен удар“ за доброто на австрискиот народ бидејќи загрозува околу 300.000 работни места, пишува „Кронен цајтунг“, повикувајќи се на Унијата на австриските индустрии.

 

Според претседателот на федерацијата, Георг Книл, речиси целата прехранбена индустрија зависи од снабдувањето со „сино гориво“. Производството на челик бара и огромни капацитети, рече тој, истакнувајќи дека другите индустрии ќе бидат сериозно погодени.

Австриската влада нема план во случај да биде прекината испораката на гас од Русија, рече Книл, цитирајќи го весникот. Кабинетот наводно тргнува од премисата дека „во ниту еден стан не треба да е ладно“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа