Борис Џонсон призна дека ја лажеле цела Европа: Руските сили за жал победуваат на сите фронтови

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека руските сили во источниот украински регион Донбас „напредуваат бавно, но очигледно“.

 

„Мислам дека е многу, многу важно да не се поколебаме поради неверојатното херојство на Украинците, кои ги отфрлија Русите од Киев“, изјави Џонсон утрово за Блумберг.

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека руските сили постигнуваат значителен напредок во Донбас и повика на испраќање повеќе офанзивно оружје во Украина, како што се повеќецевни ракетни фрлачи, кои можат да погодат цели од многу поголема далечина.

„Се плашам дека Путин, на голем трошок за себе и за руската армија, продолжува да ја освојува територијата во Донбас. „Руските сили напредуваат постепено и бавно, но се плашам дека има очигледен напредок“, рече Џонсон. „И затоа е апсолутно клучно да продолжиме воено да ја поддржуваме Украина“, рече британскиот премиер.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа