Украинската армија бара од Зеленски одобрение да се повлече од Северодонецк, Ако останиме русите ќе не распарчат?!

Што подготвува Генералштабот на вооружените сили на Украина?

Според некои информации од социјалните мрежи, Генералштабот на вооружените сили на Украина почнал да гради нова линија на одбрана со цел да се избегне создавање мали котли на источниот фронт.

Началникот на Генералштабот Валериј Залужни предложи градовите во Донбас да се искористат за формирање мрежа на утврдувања во кои ќе биде распоредена артилерија и ќе се одржува силна одбрана. Одбранбената линија Славјанск-Краматорск-Дружковка-Константиновка-Торец ќе го намали фронтот , а овие градови ќе се покриваат еден со друг.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа