Еве зошто Белорусија трупа војска на граница! Лукашенко ги откри западните намери: Полјаците и НАТО сакаат да ја одземат западна Украина, насочена кон западна Белорусија

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изрази загриженост поради наводните обиди на западните земји да ја „распарчат“ Украина поради тековната воена операција на Русија во таа земја.

 

За време на денешниот состанок со рускиот претседател Владимир Путин во Сочи, Лукашенко рече дека тој и неговиот колега се загрижени за однесувањето на некои полски и НАТО политичари, како и за потегот на воената алијанса да ги концентрира војниците на западните граници на Русија и Белорусија.

„Политичарите преземаат чекори за да ја распарчат Украина. „Загрижени сме што тие, Полјаците и членките на НАТО, се подготвени да излезат, да „помогнат“ на овој начин, да ја одземат, како пред 1939 година, Западна Украина“, рече белорускиот претседател.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа