УКРАИНА ПРЕД ДОЛГО ВРЕМЕ ЌЕ БЕШЕ ИСЧИСТЕНА ДА НЕ СЕ ЗАБРАНЕШЕ ПУТИН! Кадиров: Рускиот претседател нареди да се зачува населението и градовите!

Кадиров рече и дека Русија не е во војна со Украина

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави дека одамна ќе ја исчистеле Украина доколку Путин не наредил да се зачуваат населението и градовите.

– Ако рускиот претседател не дадеше наредба да се зачуваат населението и градовите што е можно повеќе, одамна ќе ја исчистевме Украина – изјави Рамзан Кадиров на едукативниот маратон на руското друштво „Знаење“.

Чеченците во Мариупол

Чеченците во Мариупол
Фото: Profimedia

Тој додаде дека тие се „обединети вооружени сили“ и дека „нема никакви проблеми“. Кадиров ја повтори тезата за „чистење“ на Украина, што често можеше да се слушне од Русија за време на војната.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа