Овие изгледа први ќе ја јадат руската нуклеарка „АКО РУСИТЕ ВЕ НАПАДНАТ, НИЕ ЌЕ СКОКНЕМЕ ДА ПОМОГНЕМЕ“ Европска НАТО земја подготвена прва да ги одбрани Скандинавците!

145
Финска и Шведска официјално аплицираа за членство во НАТО во средата

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО , изјави денеска полскиот премиер Матеуш Моравјецки.

„Приклучувањето на Шведска и Финска во НАТО го сметам за важен сигнал за зајакнување на безбедноста во Европа “, рече Моравјецки, пренесува Ројтерс.

Финска и Шведска официјално аплицираа за членство во НАТО во средата, по повод војната во Украина.

– Сакам да ставам до знаење дека во случај на напад врз Шведска или Финска за време на нивниот пристапен процес, Полска ќе дојде на помош – додаде Моравјецки.

Повеќе информации за настаните во Украина прочитајте ТУКА .