БЛИНКЕН ЈА ОБВИНИ РУСИЈА: Москва користи ново оружје во Украина, „ќе се обиде да го скрши духот на украинскиот народ“ Не може така со ласери да уништувате

143
Еве што планира да направи Москва според него

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина.

Не станува збор само за снабдување со храна на милиони Украинци, туку и на милиони луѓе ширум светот кои се потпираат на увоз од Украина, рече Блинкен, обраќајќи се во Советот за безбедност на Обединетите нации, каде апелираше до Русија да престане да ги блокира украинските пристаништа, пренесува Ројтерс. .

„ Се чини дека руската влада мисли дека употребата на храната како оружје ќе помогне да се постигне она што не го постигна нејзината инвазија, а тоа е да се скрши духот на украинскиот народ “, рече Блинкен. Ројтерс потсетува дека војната во Украина предизвика скок на светските цени на житариците, маслото за јадење, горивото и ѓубривата.