БЛИНКЕН ЈА ОБВИНИ РУСИЈА: Москва користи ново оружје во Украина, „ќе се обиде да го скрши духот на украинскиот народ“ Не може така со ласери да уништувате

Еве што планира да направи Москва според него

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина.

Не станува збор само за снабдување со храна на милиони Украинци, туку и на милиони луѓе ширум светот кои се потпираат на увоз од Украина, рече Блинкен, обраќајќи се во Советот за безбедност на Обединетите нации, каде апелираше до Русија да престане да ги блокира украинските пристаништа, пренесува Ројтерс. .

„ Се чини дека руската влада мисли дека употребата на храната како оружје ќе помогне да се постигне она што не го постигна нејзината инвазија, а тоа е да се скрши духот на украинскиот народ “, рече Блинкен. Ројтерс потсетува дека војната во Украина предизвика скок на светските цени на житариците, маслото за јадење, горивото и ѓубривата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа