Француски генерал: Западот жали за судбината на Украина, но го поздравува бомбардирањето на несреќната Србија, неправедно обвинета…

Пензионираниот француски генерал Жак Гилеман ги објави своите размислувања за политиката на Запад кон Русија и војната во Украина.

„Ќе се потсетам само на неколку точки кои светот во делириум се чини дека ги заборавил“, ја започна тој својата статија, изразувајќи уверување дека „кога ќе владее мир и ќе стивнат страстите, историчарите ќе ја анализираат ситуацијата за објективно да го утврдат вистинскиот обвинет“, рече Гилман. .

 

Во својата статија, тој ги потсети читателите дека:

– Во 1990 година Американците се откажаа од зближувањето меѓу Русија и Европа;

– му ветија и на Горбачов дека никогаш нема да го прошират НАТО на исток;

– Западот не само што го задржа НАТО со 16 членки во тоа време, туку интегрира и 14 други земји во алијансата со инсталирање ракети на границата со Русија;

– Во моментов пет земји-членки на НАТО имаат американско нуклеарно оружје на своја територија;

– од 1990 година, НАТО повеќе не е одбранбен сојуз, напротив, тој е офанзивен сојуз, кој ги почитува наредбите на Вашингтон да владее со светот;

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа