Експлозија! Ако потрае војната во Украина милиони африканци ќе се населат во Македонија и низ Европа?

Лидерот на партијата Италијанска лига, Матео Салвини, предупреди дека ако војната во Украина не заврши наскоро, хроничниот недостиг на храна ќе предизвика бран на имиграција што ќе доведе до обид 20 милиони африкански мигранти да влезат во Европа.

 

Ако продолжи да се загрозува резервите на жито во Украина, предупредува Салвини, „се очекува значителен глад на африканскиот континент, кој ќе биде хуманитарен, потоа социјален и на крајот италијански проблем“.

„Без мир, наесен ќе има глад и 20 милиони Африканци ќе бидат подготвени да дојдат“, додаде тој.

Салвини предвидува дека ќе се развие нова мигрантска криза доколку прекинот на огнот и мирот што следи не се постигнат до крајот на овој месец, истакнувајќи дека тоа е „суштинско за Украина, Русија и Италија“.

Поранешниот министер за внатрешни работи на Италија итно бара средба со премиерот Марио Драги, кој неодамна се врати од средбата со Џо Бајден, за да разговара за прашањето за прекинот на огнот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа