ЕВРОПА СЕ ТРЕСЕ! Русите распоредуваат војска во Калининград

Руската балтичка флота денеска одржа воени вежби со борбени авиони Су-27, чија задача беше да се одбие симулиран воздушен напад врз руската енклава Калининград.

Во вежбата учествуваа повеќе од десет летачки екипажи на Балтичката флота Су-27.

Во соопштението на оваа флота се наведува дека борбените авиони Су-27 за време на вежбите ги „уништиле“ авионите на симулираниот непријател, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на новинската агенција Интерфакс.

Активностите на руската армија се одвиваа два дена откако Финска објави дека планира да аплицира за влез во НАТО, а по оваа земја најверојатно ќе следи Шведска, пренесува Ројтерс.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно изјави дека сака да го спречи проширувањето на НАТО, наведува британската агенција.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа