Нова територија е припоена од Русија, а потоа уште една? Чекаат знак од Москва

Властите на украинската област Керсон, која е под руска контрола, денеска најавија дека ќе побараат да се припои кон Русија.

Заменик-претседателот на регионалната воена и цивилна администрација на Керсон, Кирил Стремусов, рече дека „градот Херсон е Русија“ и дека „нема да се создаде HNR (Народна Република Керсон) во регионот Керсон, нема да има референдум. “, пренесува РИА Новости.

 

„Градот Керсон е Русија. Нема да се создаде Народна Република Керсон на територијата на регионот Керсон, нема да има референдум. Тоа ќе биде единствениот декрет врз основа на барањето на раководството на Херсонската област до претседателот на Русија и ќе биде поднесено барање за вклучување на оваа област во полноправниот регион на Руската Федерација“, изјави Стремусов за новинарите.

Стремусов претходно изјави дека Херсонската област ќе се обиде што повеќе да се интегрира во составот на Руската Федерација и дека не се планира референдум.

За време на специјалната операција на Украина, руските сили ја презедоа контролата врз целата област Керсон на југот на земјата и азовскиот дел на областа Запорожје. Во регионите се формирани цивилно-воени администрации, почнаа да емитуваат руски ТВ канали и радио станици, а се обновуваат трговските врски со Крим.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа