ДРУГА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА ВЛЕГУВА ВО ВОЈНА? Распоредени војници, подготвени за НАПАД

Белорусија ќе распореди војници за специјални операции во три области во близина на границата со Украина, соопштија денеска белоруските вооружени сили.

Според Ројтерс, соопштението на вооружените сили дојде во моментот кога претседателот Александар Лукашенко зборуваше за улогата на ракетите од руско производство во зајакнувањето на одбраната на Белорусија.

Минск со месеци се жали дека земјите на НАТО го зголемуваат своето воено присуство во близина на границите на Белорусија, и одговори со зголемување на големината и интензитетот на сопствените воени вежби, додава Ројтерс.

Началникот на Генералштабот на белоруската армија, Виктор Гулевич изјави дека бројот на војници на НАТО во близина на белоруската граница „е повеќе од двојно зголемен“ и дека неговата земја распоредува противвоздушни, артилериски и ракетни единици за вежби на запад. на нејзината територија.

Претседателот Лукашенко изјави дека Москва се согласила да му помогне на Минск во производството на проектили слични на Искандер, кои Русија ги користела во Украина, и дека сака Белорусија да продолжи да ги користи руските ракетни системи земја-воздух С-400 и С-300 . до Ројтерс.

– Ние сме реалисти, разбираме дека нема да можеме да го победиме НАТО, но можеме да предизвикаме штета, особено на оние територии од кои ќе бидеме нападнати – рече тој, пренесува британската служба.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа