Путин почна да ги зазема украинските територии! Секретарот на Единствена Русија: Русија никогаш повеќе нема да го напушти Херсонскиот регион

Русија никогаш повеќе нема да ја напушти Херсонската област, изјави секретарот на „Единствена Русија“, Андреј Турчак.

 

– Сакам уште еднаш да им се обратам на граѓаните на Херсонската област и да кажам дека Русија засекогаш ќе остане тука. Никој не треба да се сомнева во тоа. Нема да има враќање во минатото. Ќе живееме вечно, ќе го развиваме овој богат простор, богат со историско наследство, луѓето што живеат овде – рече Турчак.

Посочи дека во рамките на 9 мај ќе добијат посебни поволности ветераните од Втората светска војна.

 

Девет морнари од Керсон, кои беа држени како заложници во пристаништето Мариупол од националисти од „Азов“ (против чии милитанти е покрената кривична постапка во Русија) месец и половина, се вратија дома во петокот, изјави генералниот секретар. Совет на партијата Обединета Русија Андреј Турчак.

 

– Денеска заедно со шефот на ДНР, Денис Пушилин, кај семејствата се вратени 9 морнари од Керсон. Речиси месец и половина беа заложници на нацистите од Азов во пристаништето Мариупол. Како и цивилите од Мариупол, нацистите ги користеа како жив штит во одбрана на своите позиции – напиша тој на својот канал Телеграм.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа