РУСКИ СИЛИ НАПАДНАА ВО „АЗОВШТАЉ“ Украинците ја потврдија информацијата, фабриката била нападната!

Претходно руските сили почнаа со гранатирање и бомбардирање на фабриката за челик

Украинските тепачки во фабриката за челик Азовстал тврдат дека руските сили упаднале во фабриката. Заменик командантот на Азовскиот полк, кој се наоѓа во челичарницата, за агенцијата АП потврдил дека руските сили упаднале во фабриката. Одговарајќи на прашањето за извештаите на украинските медиуми дека фабриката била нападната, Свјатослав Паламар рече дека тие се точни.

Претходно денеска командантот на бригадата на Националната гарда на Украина, Денис Шлега, изјави дека „непријателот се обидува да упадне во фабриката Азовстал со значителни сили користејќи оклопни возила“.

Повикувајќи се на руското Министерство за одбрана, РИА Новости претходно денеска објави дека руските сили започнале со гранатирање и бомбардирање на фабриката за челик Азовстал во јужниот украински пристанишен град Мариупол, откако украинските војници го искористија прекинот на огнот за да заземат позиции.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа