Папата сака да оди во Русија! Фрањо го моли Путин да запре со војната

Папата Франциско рече дека е подготвен да оди во Москва за да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин и да се обиде да ги запре борбите во Украина.

Во интервју за италијанскиот дневен весник Il Corriere della Sera, папата Франциско денеска изјави дека „по телефон го повикал“ украинскиот претседател Володимир Зеленски „на првиот ден од војната“.

„За разлика од тоа, јас не го повикав Путин. „Разговарав со него во декември на мојот роденден, но не овој пат, не му се јавив“, рече папата.

Како што рече, по 20 дена војна, побарал од кардиналот Пјетро Паролин, втората највлијателна личност во Ватикан, да му ја пренесе на Путна пораката дека е подготвен да оди во Москва.

„Се уште не добивме одговор и се уште инсистираме, иако се плашам дека Путин не може и не сака да ја има таа средба сега“, додаде папата Франциско.

Тој, сепак, го отфрли неговото заминување во Киев во моментов и покрај повиците од Украинците.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа