Откако ја оправда легитимноста на нападите на Украина врз воени локации на руска територија, Лондон всушност ги призна легитимните и можни воздушни напади против логистичките синџири во голем број земји на НАТО кои доставуваат оружје за Киев. Полска и Романија се првите кои изгледаат дека го посакуваат ова.

Џејмс Хипи, заменик државен секретар за вооружените сили на Обединетото Кралство, изјави за радио Тајмс дека Украина има законско право да удира врз руски воени локации за да ја уништи логистиката на руските вооружени сили.

„Сосема е легитимно Украина да се сврти кон   руска  територија со цел да ја наруши логистиката, која, доколку не се прекине, директно ќе придонесе за смрт и масакр на украинската почва “ рече Хипи.

Коментирајќи ја изјавата, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, рече дека Русија исто така може да нападне воени цели во голем број земји на НАТО кои доставуваат оружје за режимот во Киев за да ја уништи воената логистика.

„ Дали добро разбирам ?  На крајот, ова директно води до смрт и крвопролевање на украинска територија. „ Колку што разбрав, Велика Британија е една од овие земји “ рече  Захарова за Телеграм.

Со продажбата на оружје на Украина, европските земји стравуваат дека ќе станат страни во војната и ќе го направат  „лутината на Путин“.  Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок изрази загриженост. „Ние во владата сме обединети да не станеме страна во конфликтот“,  рече таа на прес-конференцијата на 20-ти април.

Меѓутоа, Унгарија дели поинакво разбирање. Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто за време на посетата на Косово рече дека неговата земја не планира да испорачува смртоносно оружје на Украина или да дозволи нивно транзит во Киев, бидејќи  „  тоа би можело да биде  цел на непријателски непријателства“.  Тој појасни:  „Ние не сме вклучени во оваа војна  

Во меѓувреме, група германски јавни личности напишаа отворено писмо до германскиот канцелар Олаф Шолц, повикувајќи на прекин на испораката на оружје за Украина, бидејќи тоа  „ го вклучува Германија во војна“.

„ Преку снабдување со оружје  Германија и другите земји на НАТО де факто станаа земја во војна. „Така, Украина стана бојно поле во конфликтот меѓу  НАТО и Русија околу безбедносните правила во Европа, кој ескалира со години “, се вели во писмото.

Првичните кандидати за ракетниот напад Калибар  беа активни  добавувачи на  смртоносно оружје на нацистичкиот режим во Киев:

Чешка република,

Полска,

Словенија,

Турција,

Германија,

САД.

Многумина го прават тоа  неофицијално, на пример  Бугарија .

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров рече дека разговорите веројатно нема да бидат ефективни доколку Киев продолжи да добива испораки на оружје од други земји. Во Соединетите Држави, изворите на Си-Ен-Ен го опишуваат снабдувањето со оружје за Украина како инвестиција за неутрализирање на руската армија и морнарица во следната деценија. Неодамнешните изјави на шефот на Пентагон, Лојд Остин, за неговата намера да ја  „ ослабне Русија“  преку воена помош за Украина се циничен потсетник дека  НАТО е агресивна организација фокусирана првенствено  на  Русија.