ПРИФАТНИ РУСКИТЕ УСЛОВИ! Оваа земја му вети на Путин плаќање во рубли, тој им обезбеди безбедно снабдување со гас

Истовремено, австриската министерка за енергетика Леоноре Гевеслер потврди дека испораката на гас за Австрија се одвива без проблеми.

Австрискиот канцелар Карл Нечамер објави дека Австрија ги прифатила новите руски услови за плаќање гас. Тој додаде дека од рускиот претседател Владимир Путин се добиени гаранции дека нема да има проблеми во испораката на синото гориво, за да не се промени ситуацијата за Австрија.

– Ние, (австриската нафтена компанија) „ОМВ“ ги прифативме условите за плаќање, а тие истото го направија и во Германија. Ова е важно за нас, а лично Путин во текот на нашиот разговор ме увери дека ќе продолжи испораката на гас, кој може да се плати во евра. Нашата ситуација не е променета – истакна канцеларката.

Истовремено, австриската министерка за енергетика Леоноре Гевеслер потврди дека испораката на гас за Австрија се одвива без проблеми.

– Во текот на изминатите денови испораката на гас се одвиваше непречено, а исто така нема проблеми во снабдувањето со гас во моментов – рече Гевеслер на прес-конференцијата во Виена.

Министерот посочи дека е невозможно да се одржи целосниот капацитет на складиштата за гас во Австрија без испораки од Русија.

Како што претходно соопшти руската компанија „Гаспром“, целосно е прекината испораката на гас на бугарската компанија „Булгаргас“ и полската компанија „ПГНиГ“ поради неплаќање во рубљи.непречено.

На 23 март рускиот претседател Владимир Путин донесе одлука непријателските земји во иднина да плаќаат гас во рубли. Тој им нареди на Централната банка, Гаспром и владата да организираат трансфер на плаќања за гас во рубљи кон Европската унија и другите земји кои воведоа санкции кон Русија. Путин посочи дека Русија ќе продолжи да испорачува гас во количини и по цени според постоечките договори.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа