Предупредувањето на Путин никогаш посериозно: „Ако некој интервенира во ситуацијата во Украина – ударот ќе биде молскавичен“

Сите одлуки се донесени во врска со ударот на гром во случај на закана за стратешката безбедност на Русија, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

– Доколку некој интервенира во ситуацијата во Украина и создаде закана од стратешка природа – ударот ќе биде молскавичен – предупреди рускиот лидер, нагласувајќи дека Москва за таа цел ќе користи средства што нејзините противници ги немаат.

Според него, војната во Украина спречи голем конфликт што ќе се случи на територијата на Русија . Сите задачи од споменатата воена операција ќе бидат реализирани.

– Повторно сакам да нагласам: сите задачи од специјалната воена операција што ја спроведуваме во Донбас и Украина од 24 февруари секако ќе бидат реализирани со цел да се гарантира безбедноста на Доњецката и Луганската народна република, рускиот Крим и целата наша земја во историската перспектива – увери тој.

Според него, руските војници со својот херојство, решителност и херојство ја спречиле вистинската закана што ја надвиснала земјата.

Рускиот претседател истакна дека никому не му е потребна земја толку голема како Русија , тоа е опасност за Западот, но тие самите се опасност за целиот свет.

-Не е потребна самостојна, голема, огромна држава според нивните идеи. Сметаат дека се загрозени само со фактот на неговото постоење – рече Путин на состанокот на Советот на законодавци во Санкт Петербург.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа