„ГЕРМАНИЈА ЌЕ БИДЕ ПОСИРОМАШНА“ извика министерот на Шолц во очај поради украинската криза

Германија и цела Европа во моментов ја „плаќаат цената“ за кризата во Украина, изјави министерот за економија на Германија, Роберт Хабек.

Според Хабек, „ Германија буквално ќе биде посиромашна“ , меѓу другото и поради порастот на цените на енергијата.

Според него, Германија постепено ја намалува зависноста од испораките на руски гас .

– Зависноста од гас беше 55 отсто, денес е 35 отсто, што значи дека чекорите што беа преземени беа успешни. Продолжуваме да работиме за да обезбедиме работа на терминалот за течен гас – рече германскиот министер.

Тој додаде дека рускиот гас во Германија се испорачува стабилно, во иста количина како и досега, нагласувајќи дека Берлин будно ја следи ситуацијата.

Хабек истакна дека прекинот на испораките на руски гас за Бугарија и Полска нема „никакво“ влијание врз Германија .

Според него, германските компании ќе плаќаат за рускиот гас во евра, а „ конверзијата е работа на „Газпромбанк“ “.

Како што претходно соопшти руската компанија „Гаспром“, целосно се прекинати испораките на гас за бугарската компанија „Булгаргас“ и полската компанија „ПГНиГ“ поради неплаќање во рубљи.Покрај Унгарија, и Австрија потврди дека има нема проблеми со испораките на руски гас .

На 23 март, рускиот претседател Владимир Путин донесе одлука непријателските земји во иднина да плаќаат гас во рубли . Тој им нареди на Централната банка, Гаспром и владата да организираат трансфер на плаќања за гас во рубљи кон Европската унија и другите земји кои воведоа санкции кон Русија. Путин посочи дека Русија ќе продолжи да испорачува гас во количини и цени според постоечките договори.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа