Русија ја зазеде скоро половина Украина! ГЕНЕРАЛ КОНАШЕНКОВ ОБЈАВИ: Еве колку напредувала руската армија во текот на денот

Нов брифинг на руското Министерство за одбрана

Руските вооружени сили со прецизни ракети погодија четири украински магацини за оружје во областа Славјанск и Дружковка (фронтот Донбас), соопшти денеска портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-мајор Игор Конашенков.

– Ракетните сили и артилерија завршија 100 задачи во текот на денот. Погодени се пет командни центри на украинските сили, 81 позиција на војниците, како и осум артилериски батерии – изјави Конашенков, пренесоа странските медиуми.

Тој додаде дека воздушните и вселенските сили погодиле 33 воени објекти на украинските сили, вклучително и 23 непријателски позиции.

По тој повод, како што изјави генералот, уништени се 200 екстремисти и повеќе од 40 единици оклопни возила, артилерија и возила.

Исто така, руските системи за противвоздушна одбрана соборија шест беспилотни летала во областа на Донбас.

– Од почетокот на специјалната воена операција уништени се 141 авион, 110 хеликоптери, 589 беспилотни летала, 272 противвоздушни ракетни системи, 2.588 тенкови и други оклопни возила – изјави Конашенков.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа