РУСИЈА ПОСТАВИ УЛТИМАТУМ – ИМААТ РОК ДО ПОЛНОЌ да го платат гасот во рубљи! Еве како членка на ЕУ може да избегне да го исклучи гасот

Ако не го направат ова, ќе останат без бензин.

Полска мора да го плати рускиот гас на 26 април според новата шема – во рубли, објави компанијата „Гаспром“. Компанијата не ја потврди информацијата дека испораките на руски гас за Полска се веќе прекинати, нагласувајќи дека Варшава денеска е „обврзана да плати за испораката на гас во согласност со новиот начин на плаќање“.

Претходно порталот Онет објави дека Русија ја прекинала испораката на гас за Полска.

Претходно Варшава објави дека нема да плаќа гас во рубли.

Полската нафтена компанија PGNiG соопшти дека добила известување од „Гаспром“ дека целосно ќе ја прекине испораката на гас од 27 април.

Како што наведоа, нивните магацини се полни 80 отсто, што е многу повеќе од истиот период лани.

Претходно, рускиот претседател Владимир Путин им нареди на Централната банка, Гаспром и владата да организираат трансфер на плаќања за гас во рубљи кон Европската унија и другите земји кои воведоа санкции кон Русија. Путин посочи дека Русија ќе продолжи да испорачува гас во количини и по цени според постоечките договори. Рускиот лидер претходно донесе одлука непријателските земји во иднина да плаќаат гас во рубли, декретот важи од 1 април.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа