Претседателот на Државната Дума на Русија: Ако Русија водеше војна во Украина, одамна ќе беше готово

Ако Русија водеше целосна војна во Украина, одамна ќе беше готово. Она што се случува таму е воена операција – руски војници и офицери ги ослободуваат граѓаните, ги жртвуваат своите животи, изјави претседателот на Државната дума на Русија, Вјачеслав Володин.

Володин одговори на изјавата на претседателот на Украина, Владимир Зеленски, дека „оваа војна не може да се спореди со ниту една друга војна во 20 век“.

„Ова е специјална воена операција. Ако Русија водеше војна од сите размери, сè ќе беше завршено одамна, ако ја применивме тактиката на борбени операции вообичаени за Соединетите Држави – да ги „скршиме“ градовите со крвави бомбардирања, оставајќи зад себе само испржени желби, како што е „ тоа го направи најдемократската воена авијација во светот.„во Југославија, Либија, Ирак, Сирија“, напиша Володин на својот канал Телеграм.

Претседателот на Државната Дума нагласи дека руските војници прават се за да ги спасат животите на цивилите.

„Неонацистичките упоришта прецизно се уништуваат. Ова претставува ризик за животот. „Националистите се борат во градовите, во густо населените населби, каде што се покриваат со жив штит, земајќи жени и деца како заложници“, рече Володин.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа