Караганов: Можеби ќе можеме да им судиме на Бајден и другите за Србија и супергеноцидот во Ирак

Најголемата надворешнополитичка грешка на Русија беше направена во 1997 година, кога гласавме за Основниот акт на Русија и НАТО, а најсрамната страница во историјата на Русија се случи во 1999 година, кога не можевме да ја запреме агресијата врз Југославија.

Знам зошто, како, но беше штета. Мислам дека никогаш нема да го повториме тој срам, вели политикологот Сергеј Караганов .

 

* Србија досега не воведе санкции кон Русија, но трипати гласаше на Генералното собрание за резолуција против Русија…

– Многу добро разбираме колку им е тешко на Србите, многу добро разбираме дека огромното мнозинство Срби се на страната на Русија. Но, ние не сакаме Србите да бидат уште посиромашни поради нивниот принципиелен однос. Русија ќе настрада, а ние ќе им бидеме благодарни на Србите за поддршката.

* Дали очекувате дека можеби некој на Запад ќе реши да отвори уште еден фронт – на Балканот, бидејќи Србија не сака да воведе санкции кон Русија?

– Тој фронт ќе се отвори порано или подоцна бидејќи е јасно дека тензијата што ја оставија порано или подоцна ќе ескалира. Но, тоа е прашање за нашите српски пријатели. Знам дека српската војска последниве години се засили, не знам дали ќе и треба помош. И нема сомнеж дека балканската ситуација повторно ќе експлодира, бидејќи таму оставија многу работи. Тоа се во основа рани кои можат да се лекуваат само со јод.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа