Овде нешто не е во ред – Западот не може да разбере што прават Русија и Кина и покрај строгите санкции

И покрај санкциите на Западот, вкупната трговија на Кина со Русија порасна за повеќе од 12 отсто во март во споредба со минатата година.

Иако има одредено забавување во однос на февруари, статистиката на трговската размена со Русија сепак го надминува просечниот вкупен раст на кинескиот увоз и извоз, објави Ројтерс.

 

Вкупниот обем на трговска размена меѓу Кина и Русија во март 2022 година се зголеми за повеќе од 12 отсто во споредба со минатата година, и покрај санкциите воведени од Западот.

Во исто време, Светската трговска организација оваа недела ја ревидираше својата прогноза за стапката на раст на светската трговија оваа година, менувајќи ја надолу поради последиците од ескалацијата на конфликтот во Украина, пренесува Ројтерс.

Во исто време, Пекинг постојано ги критикуваше санкциите воведени по почетокот на руската специјална операција во Украина, нарекувајќи ги „нелегални“ и сметајќи ги за обиди на Западот еднострано да ја „казни“ Москва, се наведува во написот.

Неколку недели пред почетокот на специјалната операција, Русија и Кина најавија развој на стратешко партнерство „без граници“, потсетува Ројтерс.

 

Минатата година вкупната трговска размена меѓу двете земји порасна за 35,8 отсто на рекордни 146,9 милијарди долари. Во февруари 2022 година обемот на билатералната трговија се зголеми за 25,7% – во март испораките на стоки од Кина во Русија и обратно се зголемија за 12,76%, достигнувајќи 11,67 милијарди долари.Тоа го покажуваат податоците на кинеската царинска служба, објаснува Ројтерс .

И иако овие статистички податоци покажуваат дека, во однос на февруари годинава, темпото на раст на билатералната трговија се забавува, тие сепак го надминуваат просечниот раст на вкупниот кинески увоз и извоз, се наведува во написот.

За споредба, во март 2022 година, трговијата на Кина со сите земји и региони се зголеми за 7,75% на вкупно 504,79 милијарди долари.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа