ОБУЧЕН ЗА ПУЧ, УБИСТВО, ТЕРОРИЗАМ: Британските специјални сили слетаа над Лавов

Најмалку две групи од околу 20 експерти за саботажа и партизански борби од Специјалната воздушна служба (САС) на британските воздухопловни сили слетаа над регионот Лавов во Украина, изјави неименуван претставник на руската армија.

Како што рече, членовите на таа служба важат за едни од најквалификуваните експерти во светот во областа на организирање пуч, масовни протести и собири, организирање убиства на политички функционери, регрутирање, но и подготовка на терористички акти .

– Тоа не се обични специјалисти, тоа се интелектуалци кои во својот состав имаат идеолози, така да се каже професори, а останатите се експерти од различни области – рече тој.

Претставникот на руската армија рече и дека тие обично работат во борбени зони под маската на медицински работници или хуманитарци .

Специјалната воздушна служба, скратено САС, е единица на британската армија, основана во 1941 година . како полк, до 1950 г. реконституиран како корпус. Оваа единица послужи како модел за создавање на многу специјални единици ширум светот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа