ПОЧНА! Лондонска компанија вградува чип под кожа за 299 долари! Постапката за инсталација трае 4 минути (ВИДЕО)

Производител на микрочипови од Лондон (поткожни импланти) Микрочипот од Лондон е рачен микрочип кој ќе работи со дигитален паричник за бесконтактни плаќања.

 

Технолошката компанија соопшти дека микрочипот ќе работи со апликацијата „Purewrist“ и дека процедурата за имплантација трае само 4 минути.

Имплантот сега е достапен за јавноста за 299 долари.

 

Би-би-си објави:

Микрочипот првпат беше вграден кај луѓето во 1998 година, но дури во изминатата деценија технологијата стана комерцијално достапна.

А кога станува збор за имплантирани чипови за плаќање, британско-полската компанија Walletmore вели дека минатата година станала првата компанија која ги понудила на продажба.

„Имплантот може да се користи за плаќање на пијалоци на плажа во Рио, кафе во Њујорк, фризури во Париз – или во вашата локална продавница“, вели основачот и извршен директор Војтек Папрота. „Може да се користи секаде каде што се прифаќаат бесконтактни плаќања.

Чипот Walletmore, кој тежи помалку од еден грам и е малку поголем од зрно ориз, се состои од мал микрочип и антена обвиткана во биополимер – материјал од природно потекло, сличен на пластика.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа