КОЈ ЛАЖЕШЕ ДЕКА ВАКЦИНИТЕ ПОМАГААТ?! Во Италија се уриваат рекорди, скоро 100.000 заразени за еден ден и 85% од населението вакцинирани

Во Италија денеска се потврдени 99.848 нови случаи на инфекција со коронавирус, што е значително повеќе од вчерашниот биланс од 27.214 новозаразени, соопшти Министерството за здравство на земјата.

Во Италија 85,2% од населението е вакцинирано.

Во последните 24, сега починале 205 пациенти со Ковид, што е за 78 смртни случаи повеќе од претходниот ден, според извештајот на Ројтерс.

Изминатиот ден беа направени околу 610.600 тестови за коронавирус, значително повеќе од 174.098 тестирани претходниот ден, се вели во извештајот на италијанското Министерство за здравство.

Од почетокот на пандемијата во Италија, регистрирани се вкупно 162.098 смртни случаи меѓу пациентите со Ковид, што ја рангира земјата на второто место по бројот на смртни случаи од Ковид во Европа, веднаш зад ОК и осмо во светот.

 

Вкупно 15,86 милиони случаи на Ковид-19 се потврдени во Италија од почетокот на пандемијата.

Нулта точка / Вести

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа