ЗАПАДНАТА МОЌ ЈА ОРУЖУВА УКРАИНА – ПУТИН ЈА СПРЕЧУВА ОДМАЗДАТА?! Членка на НАТО испраќа едно од најмоќните оклопни возила што може да ја ОКРТИРА ВОЈНАТА

Воените аналитичари тврдат дека ова е најголемата и најсериозната помош што Украина ја добила од почетокот на војната од некои западни сили.

Британскиот премиер Борис Џонсон пред неколку дена го посети претседателот на Украина, Володимир Зеленски, и му вети помош во форма на најмоќните оклопни возила што моментално ги поседува британската армија.

Станува збор за оклопно возило „Стормер“ опремено со противвоздушни ракети кои можат да соборуваат авиони и хеликоптери кои се во слаб удар.

Воените аналитичари тврдат дека ова е најголемата и најсериозната помош што Украина ја добила од почетокот на војната од некои западни сили . Досега воената помош најмногу пристигнуваше во вид на оружје и муниција, додека ова е првпат да се договори помош во форма на воена опрема.

Стормер е оклопен мобилен ракетен фрлач тежок 13 тони, кој може да развие брзина од 80 километри на час контролирана од екипаж од 4 лица – возач, командант, стрелец и помошник стрелец.

Опремен е со противвоздушни ракети со ласерско наведување од типот „Starstreak“. Овие возила ќе и овозможат на украинската армија можност брзо да влезе на терен, да пука во непријателот и да се оддалечи од опсегот на непријателските тенкови и артилерија.

– Не е тајна дека Обединетото Кралство им вети на Украинците воздушна одбрана. Министерот за одбрана Бен Валас ќе зборува за тоа во парламентот оваа недела – велат воените аналитичари.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа