Што навистина се крие зад катанецот во Шангај! Од роботски дронови кои им забрануваат на Кинезите да дишат до економско влијание

Не се сомневајте, има нешто сериозно вознемирувачко за состојбата на неодамнешните затворања поради Ковид што се случуваат во Шангај.

 

Еве како изгледа епидемијата, ако им се верува на бројките кои доаѓаат од Кина. Ќе мора да ми простите што сум искрен, но едноставно не им верувам. Кина лажеше за речиси сè од почетокот на пандемијата, а тие сигурно го немаат на ум најдобриот интерес за остатокот од светот.

Наместо тоа, верувам дека бројките се веројатно претерани на еден или друг начин (исто како што верувам дека Кина прави со своите макроекономски податоци) за да ги задоволи потребите на секоја агенда што ККП се обидува да ја протурка.

Еве ние, две или повеќе години во тиранија на Ковид, со многу време зад нас да го проучуваме вирусот, да развиеме вакцини, засилувачи и терапии и да шириме природен имунитет – а Кина заклучува град од 26,3 милиони луѓе на првиот знак на пар случаи на ковид.

Акциите што Кина ги презеде за спроведување на оваа рунда карантин беа, во најмала рака, дистописки и орвеловски.

На пример, според Њујорк Тајмс:

сите меѓународни летови до и од Шангај се суспендирани

затворени се и многу патишта до двата градски аеродроми

Владата спроведе ПЦР тестови на 25,67 милиони луѓе

Владата не им дозволи на жителите да одат во дуќаните

Владата собра десетици илјади кревети во два конгресни центри како центри за карантин – но тие немаат тушеви

Кина исто така ги преместува луѓето во нивните домови. Видеата на социјалните мрежи „покажуваат заробени жители како врескаат и врескаат од облакодери ноќе“, напиша Индипендент оваа недела.

Според објавите на социјалните мрежи, градот користи дури и дронови за да ги смири оправдано гневните граѓани.

„Ве молиме придржувајте се до ограничувањата [sa] Ковид. Контролирајте ја желбата на вашата душа за слобода. „Не отворајте го прозорецот и не пејте“, рече дронот.

Има безброј вознемирувачки работи за дистопискиот начин на кој се решава оваа наводна епидемија, но не е уште поважното прашање зошто се третира како што се третира.

Се чувствуваше како во пролет, светот стана полн со хистерија. Носењето маски и примањето вакцини беше прекинато, а индустријата почна да закрепнува.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа