Поранешен советник на Трамп: Владата е надвор од контрола, а долгот е надвор од контрола, САД банкротираат, Путин не е виновен

Стивен Мур, американски политиколог и поранешен советник на поранешниот претседател Доналд Трамп, рече дека „владата е надвор од контрола, а долгот надвор од контрола“ води кон колапс на Соединетите држави.

 

„Подобро да бидеме внимателни“, предупреди Мур, кој ја советуваше администрацијата на Трамп за нејзините историски даночни намалувања за време на гостувањето на телевизијата Newsmax.

– Кога првпат дојдов во Вашингтон во 1985 година, буџетот беше 1 трилион долари. Сега е 6 трилиони долари. Државниот долг во тоа време беше нешто повеќе од трилион долари. Сега е 30 трилиони долари, без никој да трепне за тоа, рече Мур.

Мур, исто така, изјави дека неконтролираната потрошувачка води до рекордна инфлација, која достигна 8,5 отсто во март, и дека двете големи американски партии „се чини дека не сакаат да направат ништо во врска со тоа“.

 

-Ако се прашувате зошто денес имаме инфлација од 8,5 проценти, тоа е многу едноставно. Потрошивме 3 трилиони долари што ги немавме, позајмивме, потрошивме и испечативме, изјави Мур.

– За тоа не се виновни ниту рускиот претседател Владимир Путин, ниту Доналд Трамп. Тоа не е привремено и не е привремено. „Ова е резултат на владата која е надвор од контрола“, рече Мур.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа