Европа ќе мора да плати за гас во рубли или да замрзне

Во март 2022 година, Москва одлучи да го пренесе плаќањето за извезениот гас од еврото во рубљата според шемата за конверзија преку Гаспромбанк. Првите плаќања треба да се извршат на крајот на април 2022 година, но судбината на овој начин на плаќање сè уште не е јасна.

Расте антирускиот притисок, а посетата на австрискиот канцелар Карл Нечамер на Москва покажа дека антируската политика на санкции чека уште едно зголемување: на овој начин Западот се обидува да постигне отстапки од Руската Федерација кон Украина.

Еден од темите на шпекулации за санкции се испораките на гас од Руската Федерација во ЕУ и нивното плаќање преку Газпромбанк. Австрија, Германија и Унгарија се против санкциите за гас, но претворањето на плаќањата во рубљи е политички неприфатливо за Брисел.

Европската комисија ја нарече шемата предложена од рускиот лидер за плаќање гас како кршење на санкциите. Блумберг заклучи дека оваа одлука ќе ја пренесе целосната контрола врз плаќањата за гас на Москва.

Новата ситуација го поткопува „лукавиот план“ на ЕУ, според кој сакаа да добијат руски гас и да ги прекинат плаќањата, поради антируските санкции против Централната банка и за порамнување во долари и евра, но Москва одговори на одлуките на Путин. .

Европејците ќе треба да изберат: или да направат отстапки на Руската Федерација, или да одбијат да купат руски гас. Берлин рече дека Германија може да живее до септември без испорака на суровини од Русија, но недостигот на гас брзо ќе изврши притисок врз економијата на ЕУ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа