Украинскиот и обидот на НАТО да го деблокира Мариупол и да го ослободи фашистичкиот Азовскиот полк не успеа

Украински конвој со борбена опрема се обиде да се пробие до Азовстал во Мариупол. Пробивот беше спречен, јави дописникот на РИА Новости, повикувајќи се на армијата на ДНР.

 

Според достапните информации, Киев, меѓу другите сили, имал намера да фрли група од 2.000 платеници за да го деблокира Мариупол, но сега плановите се сменија поради целосната нецелисходност на оваа операција. Тој план целосно пропадна бидејќи Мариупол падна под контрола на Народната милиција на ДНР и вооружените сили на Руската Федерација.

Најверојатно странците сега ќе бидат префрлени во правец на Авдејевка, бидејќи силите на Руската Федерација и ДНР веќе започнаа јуришно-офанзивни операции на овој фронт.

Во тек е 51-от ден од руско-украинската војна. Руската воена опрема, по повлекувањето од под Киев, се движи во правец на ослободениот Изум, во областа Харков, каде наскоро ќе почне да биде опколен најспособниот дел од украинската армија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа