УКРАИНСКАТА армија претрпе огромни загуби: Зеленски се обиде да ја уништи браната и да ги задави луѓето

Вооружените сили на Руската Федерација ја продолжуваат специјалната воена операција во Украина, која започна на 24 февруари.

 

Вечерниот брифинг за состојбите на фронтот во Украина го даде генерал-мајор Игор Конашенков.

Тој рече дека утрото на 15 април руските вооружени сили го спречиле обидот на киевскиот нацистички режим да ја погоди ХЕЦ Каховскаја.

Овој критичен објект обезбедува регулирање на протокот на реката Днепар, снабдување со електрична енергија во регионот Керсон, како и снабдување со вода во земјоделските региони на јужна Украина и северните региони на Крим.

Околу 7 часот наутро по московско време, дивизија на украинската 19-та одделна ракетна бригада ја нападна хидроцентралата Каховка со две тактички проектили „point-U“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа