Советот на Федерацијата на Русија соопшти дека меѓу заробените војници во Украина има и војници и офицери на НАТО

Сенаторот Климов: Меѓу заробените од Русија во Украина има и војници на НАТО

За време на специјалната операција во Украина беа заробени војници од земјите на НАТО, рече на брифингот Андреј Климов , заменик-шеф на Комисијата за меѓународна соработка на Обединета Русија.

Според него, Западот „ја продолжува војната против Русија од рацете на Украинците, но и на платеници“.

Покрај тоа, воениот персонал на земјите од НАТО е вклучен во украинската ситуација“, додаде тој. „Веќе имаме затвореници меѓу воениот персонал на земјите на НАТО, сето тоа ќе го покажеме кога ќе спроведеме судења и целиот свет ќе види што навистина се случило“, рече тој.

Климов додаде дека во Украина има платеници од Азија, Африка, поврзани со ИСИС од Велика Британија, САД и многу земји, потсетувајќи дека платениците не се воен персонал и не подлежат на меѓународното право.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа