ОТКРИЕН НОВИОТ ВОЕН ПЛАН НА РУСИЈА: Денес ќе бидат опколени 44.000 украински војници во битката за ОВАА област и да се заземе!

Тоа е најтешката ситуација таму, смета Зеленски

– Следната цел на Русија е да опколи 44.000 украински војници во битката за Донбас и да го окупира – изјави украинскиот претседател Владимир Зеленски.

Тој додаде дека ситуацијата на истокот на земјата е најтешка за украинската армија, но „таму се концентрирани најспособните единици“.

Да потсетиме, министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба денеска изјави дека на Украина и е потребно дополнително оружје за да ја прекине опсадата на Мариупол.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа