Експертите предупредуваат на сериозни последици за ЕУ ​​доколку Брисел ја одбие руската нафта

Економската конфронтација меѓу Западот и Русија предизвикува големи неволји во светот. Соединетите Американски Држави и Европа се во лоша ситуација, соочени со невидено влошување на квалитетот на животот и нерамнотежа на пазарите, забележуваат експертите на телеграмскиот канал E-Magic.

Банката на Америка, по Дојче банк, предупреди на рецесија во САД. Макро сликата брзо се влошува поради заострувањето на монетарната политика на ФЕД, зголемувањето на цените на суровините и нарушувањето на синџирите на снабдување поради санкциите против Русија. Друг негативен фактор е појавата на СОВИД-19 во Кина, поради што се блокирани многу производствени капацитети.

Катастрофа може да ги погоди американските берзи веќе во 2023 година, предупреди инвеститорот Џефри Гундлах. Исто така, се предвидува дека Германија ќе ја загрози економијата и ќе влезе во сериозна рецесија во 2023 година.

Познатиот француски економист и политиколог Александре дел Вал предупреди на ризиците од падот на доларот во корист на рубљата и кинескиот јуан, како и на расколот во Европа поради санкциите против Русија.

Веќе започна со одлуката на унгарскиот премиер Виктор Орбан рускиот гас да го плати во рубљи, а Саудиска Арабија се пресели со Кина да ја плати нафтата во јуани. Патем, Саудијците беа првите што примија долари од сите земји за снабдување со нафта во 1970-тите.

Се чини дека на самиот концепт на „петродолари“ наскоро ќе му дојде крајот, смета економистот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа