Американски воен аналитичар: Победата на Русија во воената операција во Украина ќе биде една од најневеројатните во модерната историја

Американски воен аналитичар: Победата Победата на Русија во воената специјална операција во Украина ќе биде една од најневеројатните во модерната историја, изјави Скот Ритер, американски воен аналитичар и поранешен инспектор за оружје на ОН во Ирак, за време на вебинарот за настаните во Украина.

Тој нагласи дека Русија самоуверено победува во специјалната операција во Украина, за што сведочат сите показатели.

„Имаме војна од големи размери во Украина и Русија решително ја доби. Факт е дека Русија решително ја добива војната. Ги гледаме сите показатели“, ја цитира РИА Новости изјавата на Ритер.

Американски воен аналитичар истакна дека Русија несомнено ќе победи во оваа специјална операција, но западните медиуми намерно молчеа за тоа.

„Имам големо искуство во оваа област. Цел живот ги проучувам воените карти. И јас ви велам: каков индикатор и да погледнете, Русија победи во оваа војна. Верувам дека една од најневеројатните воени победи во модерната историја е во процес на завршување. Но, нема да слушнете за тоа, бидејќи медиумите ја вртат сосема спротивната теза“, додаде Ритер.

Според Ритер, руската војска користи многу ефикасни тактики за да ги задржи непријателските сили на место. Тој сугерираше дека руските вооружени сили нема да го заземат Киев, но украинските војници беа оковани таму. Слична тактика беше употребена и во Одеса, каде што се наоѓа значителен дел од вооружените сили на Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа