Русија: Шведска и Финска да не ни помислуваат да влезат во НАТО, ќе распоредиме нуклеарно оружје во регионот

Дмитриј Медведев рече дека доколку Шведска и Финска се приклучат на НАТО, тогаш Руската Федерација ќе мора да ги зајакне своите копнени, поморски и воздушни сили во Балтичкото Море.

Еден од најблиските сојузници на рускиот претседател, Владимир Путин, денеска го предупреди НАТО дека доколку Шведска и Финска се приклучат на воената алијанса, тогаш Русија ќе мора да ја зајакне својата одбрана во регионот, вклучително и со распоредување нуклеарно оружје, објави Ројтерс.

Финска, која дели 1.300 километри (810 милји) граница со Русија, и Шведска размислуваат да се приклучат на НАТО алијансата. Финска ќе донесе одлука во следните неколку недели, изјави во средата премиерката Сана Марин.

Дмитриј Медведев, заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, изјави дека доколку Шведска и Финска се приклучат на НАТО, тогаш Русија ќе мора да ги зајакне своите копнени, поморски и воздушни сили во Балтичкото Море.

Медведев, исто така, експлицитно ја покрена нуклеарната закана, велејќи дека повеќе не може да зборува за „без нуклеарно“ Балтик – каде Русија има своја Калининградска ексклава, сместена меѓу Полска и Литванија.

„Не можеме повеќе да зборуваме за статусот на Балтичкото Море без нуклеарна енергија – рамнотежата мора да се врати“, рече Медведев, кој беше претседател од 2008 до 2012 година.

„До денес Русија нема преземено такви мерки и нема да го стори тоа“, рече Медведев. „Ако таа не е принудена“, додаде тој.

Литванија рече дека заканите на Русија не се ништо ново и дека Москва распоредила нуклеарно оружје во Калининград долго пред војната во Украина.

Евентуалното пристапување на Финска и Шведска во НАТО – основано во 1949 година за да обезбеди колективна западна безбедност против Советскиот Сојуз – ќе биде една од најголемите стратешки последици на Европа од војната во Украина.

Во четвртокот, Финска најави воена вежба во западна Финска во која ќе учествуваат сили од Велика Британија, САД, Летонија и Естонија.

Шведска нема водено војна 200 години, а повоената надворешна политика се фокусираше на поддршка на демократијата на меѓународно ниво, мултилатерален дијалог и нуклеарно разоружување.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа