НАЈНОВО: Бројот на маринци на вооружените сили на Украина кои го положија оружјето во Мариупол се зголеми на 1350 – ВИДЕО

Според податоците на Министерството за внатрешни работи на ДНР, во Мариупол се предале 1.350 војници на 36-та одделна поморска бригада.

Доњецката Народна Република соопштува дека војниците на 36-та посебна бригада маринци на Вооружените сили на Украина продолжуваат да го положуваат оружјето еден по еден. Според Министерството за внатрешни работи на ДНР, до средата навечер веќе имало 1.350 маринци како воени заробеници.

Непосредно пред тоа, во петокот и саботата минатата недела армијата на Руската Федерација заедно со војската на ДНР упадна во фабричките капацитети каде имаше отпор.

После тоа, на 11 и 12 април, непријателот се обидел да изврши офанзива, но се соочил со жесток контранапад и изгубил до 80% од својата воена опрема и персонал. Останатите војници го положија оружјето.

Според Министерството за внатрешни работи на ДНР, по конфликтот, раководството на 36-та посебна бригада на украинските маринци, по проценката на ситуацијата, одлучило да не ја продолжи борбата и да ги спаси животите на војниците.

Во моментов, процесот на предавање на маринците е под контрола на командантот на армијата на ДНР. Бројот на оние кои сакаат да го положат оружјето е толку долг што нивното прифаќање трае долго.

„Според мене, најдобро е да се оди во заробеништво и тоа е се“, призна еден од предадените војници, Андреј.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа