„Влеговме во нова ера на Студената војна, последиците ќе траат со децении“

„Влеговме во нова ера на Студената војна. Последиците од оваа војна ќе траат со децении“, изјави портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калин.

Калин ја даде својата мрачна прогноза на Твитер, додавајќи дека „украинската криза продолжува да се продлабочува“, а потрагата по „нов баланс на силите“, заедно со „пресметки за краткорочни придобивки“, според него, на среден и долг терминот ќе предизвика „големи стратешки загуби и човечко страдање“.

„Влеговме во нова ера на Студената војна. Последиците од оваа војна ќе траат со децении“, изјави портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калин.

Според Раша тудеј, тој е прес секретар на Реџеп Таип Ердоган од 2014 година.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа