ШТРАЈК – ЗАХАРОВА: Сега се е јасно – НАТО е во војна со Русија – Додека не ја завршиме работата нема да запреме…

Коментирајќи го состанокот на Советот на НАТО на ниво на шефови на министерства, официјалната претставничка на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, рече дека Алијансата всушност е во војна со Русија, но Украина тоа го прави со свои раце. .

НАТО ја поддржува вербата на режимот во Киев во неказнивост на воените злосторства и суровоста кон цивилите не само во Донбас, туку и низ цела Украина, нагласи Марија Захарова.

Алијансата демонстративно го негира учеството во конфронтацијата со Русија, но обезбедува воена помош за Украина, без да ги крие своите мотиви. На седницата на Советот на НАТО со гордост беше објавено дека украинските безбедносни сили во последните осум години тренираат под водство на странски инструктори.

Не се крие ниту фактот за испорака на оружје за Украина во последните години. Генерално, е направено се за да се поттикне Украина да го реши проблемот на југоистокот со сила на оружје, потсети Марија Захарова.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа