УДАРНО! НЕ САКААТ САНКЦИИ ЗА РУСИЈА- Дејли експрес: Пет земји од ЕУ се бунтуваат против ембаргото за гас и нафта од Руската Федерација 

Пет европски земји се револтирани од можноста за воведување ембарго на руските енергетски извори. Во петок, 8 април, за тоа пишува британското издание на Дејли експрес.

Според авторот на материјалот, „бунтот“ во Европската унија го предводи унгарскиот премиер Виктор Орбан , кој смета дека таквата забрана ќе ја убие земјата.

„Виктор Орбан го прекрши европскиот поредок и водеше бунт против санкциите на ЕУ, додека блокот очекува построги казни против Русија“, нагласува новинарот.

Покрај тоа, во материјалот се наведува дека ембаргото за нафта и гас од Русија ги загрижува Италија, Австрија, Холандија, кои стравуваат од економски хаос.

Исто така, Германија неодамна стана посериозна во прекинувањето на односите со Москва, бидејќи 40 отсто од гасот што Берлин го купува доаѓа од Руската Федерација.

Претходно, на 5 април, германскиот телевизиски канал Die Welt објави дека забраната за увоз на руска енергија може да ги остави европските земји празни полици и без лостови за притисок врз Москва.

Медиумите забележуваат дека членките на ЕУ имаат различни ставови за воведувањето на оваа забрана. Ако го поддржат Полска, Италија и балтичките земји, тогаш категорично против се Германија, Австрија, Унгарија и Словачка. Франција се уште не го изразила својот став за ембаргото на руските енергетски извори.

Ден претходно, на 5 април, Европската комисија (ЕК) го објави петтиот пакет санкции против Русија. Како што објасни заменик-шефот на ЕК, Валдис Домбровскис, новиот пакет рестрикции ќе биде насочен против трговијата, транспортот и енергетиката.

Така, според новите санкции, ЕУ ќе забрани извоз на полупроводници, машини и транспортна опрема во Руската Федерација во износ од 10 милијарди евра.

Новиот пакет вклучува забрана за учество на руски компании во јавните набавки во Европската унија и за каква било финансиска поддршка на руските владини агенции. Дополнително, ЕУ ќе забрани увоз на јаглен од Русија во износ од 4 милијарди евра годишно.

На 2 април, министерот за економија, заменик-канцеларот Роберт Хабек, предвиде смрт на германскиот просперитет во случај на ембарго за снабдување со енергија од Русија. Според него, на земјата и недостасува инфраструктура за увоз на гас и нафта на други начини.

Притисокот на санкциите врз Русија се засили по почетокот на воената операција за заштита на Донбас, која беше објавена на 24 февруари.

Неколку дена претходно ситуацијата во регионот значително ескалирала поради гранатирањето од страна на украинската армија.

Властите во републиките Доњецк и Луганск најавија евакуација на жителите во Руската Федерација и се обратија за помош во Москва.

На 21 февруари, рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет за признавање на независноста на ДНР и ЛНР.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа