ДВАЈЦА ГОЛЕМИ АМЕРИКАНЦИ ПРИСТИГНАА НА БАЛКАНОТ! Почнува превоспитувањето на СРБИТЕ и МАКЕДОНЦИТЕ

Западен Балкан прими двајца нови американски амбасадори – Мајкл Марфи во Сараево и Кристофер Хил во Белград. И додека Хил вели дека неговиот „куфер нема да биде оптоварен со минатото“, Марфи оди „против“ Русија и Кина. Сепак, ова не е поинаков пристап, туку само поинаква тактика. Американските цели остануваат исти.

Речиси во исто време кога Кристофер Хил му ги предаваше акредитивните писма на српскиот претседател Александар Вучиќ, Мајк Марфи, кој пристигна во Сараево на 18 февруари, за првпат се обрати пред новинарите. И тоа со многу остри и тешки зборови на сметка на Русија и Кина.

Каубојскиот пристап и изведбата на Марфи во ракавиците на Хил

Според Марфи, неговиот мандат во БиХ е да работи на „контрамерки против Русија и Кина кои ја загрозуваат иднината на БиХ“, со навреди на сметка на рускиот амбасадор Игор Калабухов. Од друга страна, за разлика од „каубојскиот“ пристап на Марфи, Кристофер Хил, со искуство од Балканот пред две децении, од разговорите во Дејтон, преку Косово и Метохија до амбасадорската функција во Македонија, рече дека нема да биде оптоварен со минатото. Во Србија пристигна нова генерација за која не знае и допрва треба да научи нешто.

Значи, првиот впечаток е дека БиХ и Србија добија и добар и лош полицаец. Сепак, како што вели Александар Гајиќ од Институтот за европски студии, тоа не се луѓе од различни идеолошки профили. Единствената разлика меѓу Марфи и Хил е што овој е поискусен во балканските прашања.

„Во суштина, тоа се луѓе од ерата на Клинтон, односно либерални демократи, кои најдоа простор за нивна реафирмација во администрацијата на Бајден. „Од тие идеолошки позиции и со сите предрасуди што ерата на Клинтон и пост-Клинтон ги носи на Балканот, тие се извршители на сите овие намери “, објаснува Гајиќ.

Американските притисоци врз БиХ се погруби и пожестоки отколку врз Србија

Хил, како поискусен на Балканот, потактичен и со многу повеќе врски и контакти од Марфи, веројатно ќе постапи поскрупулозно од Марфи. Од друга страна, САД во БиХ имаат проблем со Канцеларијата на високиот претставник и со позицијата на Русија во Обединетите нации и Советот за спроведување на мирот, додаде тој. Потсетуваме, Русија и Кина не се согласија во Советот за безбедност на ОН за именувањето на Кристијан Шмит за висок претставник на меѓународната заедница.

„Тие играат погрубо и порадикално во БиХ бидејќи околностите се такви, а американскиот амбасадор во БиХ мора да се однесува со остра реторика доколку сака да ги запре руските дипломатски активности. Но, гледаме дека во меѓународните односи Американците генерално се однесуваат крајно грубо кон Русија, особено откако кризата во Украина ескалира, а гледаме и дека сакаат да ја реализираат агендата од 1990-тите на Балканот. „Крис Хил е олицетворение на нивната амбиција да ја смират целата област во согласност со нивните идеолошки и стратешки интереси “, смета Гајиќ.

Американските притисоци во БиХ ќе бидат пожестоки и погруби бидејќи Вашингтон очекува пожесток отпор на својата политика – во Белград тоа ќе го направи посуптилно и посуптилно, бидејќи очекуваат поддршка од одредени партии и организации и нивен притисок врз владата од другата страна. Така, според Гајиќ, американската политика останува иста кон БиХ и Србија.

„Во БиХ, сепак, постојат два ентитета и три конститутивни народи. Можам безрезервно да сметам на Бошњаците. Имаат проблем со Хрватите, а имаат проблем и со Русија и Кина. Кина и Русија имаат влијание и во Србија, но тука не мора да го кршат со брутални политички активности, додека во БиХ очигледно се одлучија за оваа тактика. Значи, разликата е во тактичкиот пристап, а не во суштината“ , заклучува Гајиќ.

На сослушувањето во Конгресот, во декември минатата година, кога беше номиниран за американски амбасадор во Сараево, Мајк Марфи избегна да означи еден од внатрешните играчи како нарушувачки фактор во БиХ; уште тогаш повеќе сакаше да ги спомене Русија и Кина. Сега, во своето прво медиумско појавување по пристигнувањето во Сараево, тој зборуваше за тоа како рускиот амбасадор во БиХ зборува глупости и дека Русија и Кина се закана за иднината на БиХ.

Кристофер Хил, од друга страна, се однесуваше попомирливо. Тој навистина ја означи Република Српска како нарушувачки фактор во БиХ, но, како трговски патник, се залагаше, како што рече пред членовите на Комисијата за надворешни работи на Сенатот, Вашингтон да и даде на Србија подобра понуда од Русија и Кина.

На зборовите на Марфи од прес-конференцијата одговорија и кинеската и руската амбасада во Сараево. Амбасадорот Калабухов нагласи дека „не мисли оти овој американски дипломат е негов професор пред кој треба да полага и кој одредува некои „црвени линии“ за амбасадорот на Русија.

„Всушност, Марфи се чини дека се смета себеси за Заратустра, и секој пат кога американскиот амбасадор ќе ја отвори устата, бисерите на мудроста паѓаат врз нас. Ако моите изјави до амбасадорот Марфи се „длабоко проблематични“, тогаш тој мора да бара извори на таква загриженост во себе. И ако ги смета моите изјави за „глупави“, тогаш можеби нема доволно ментални способности да ги оцени“ , изјави Калабухов за агенцијата Срна.

Според рускиот дипломат, САД имаат свои интереси во БиХ, но и Русија, која ја смета БиХ за историски блиска земја.

Кина веќе реагираше

„Немаме намера да се свртиме кон мислењето на американскиот амбасадор во остварувањето на нашите интереси, првенствено насочени кон развивање и продлабочување на заемно корисни и пријателски односи со БиХ “, додаде Калабухов.

Кинеската амбасада изрази незадоволство од „несоодветната изјава на американскиот амбасадор“.

Амбасадата соопшти дека Кина ја смета БиХ за рамноправен член на меѓународната заедница и пријателски партнер за соработка.

„Кинеската страна е постојано посветена на развојот на билатералните односи со БиХ врз основа на взаемно почитување, заеднички интереси и немешање во внатрешните работи “, се вели во соопштението на кинеската амбасада во БиХ.

(Спутник)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа