ЛАВРОВ до западот: Подготвуваме одговор кој ќе ве расплаче,  ова ќе го побараме

Советникот на началникот на кабинетот на претседателот на Украина, Михаило Подољак денеска изјави дека е започната нова, онлајн рунда на украинско-руски преговори.

“Тоа е точно. Тоа и официјално го соопштија двете страни. Преговорите продолжија во онлајн формат, со учество на работни подгрупи“, рече Подољак.

На 29 март во Истанбул се одржаа разговори во живо меѓу делегациите на Украина и Русија.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека е постигнат одреден напредок во мировните преговори со Украина и дека Москва го подготвува својот одговор на предлозите на Украина претставени на последната рунда преговори.

По средбата во Њу Делхи со неговиот индиски колега, Лавров изјави дека нема конечно одобрени планови за преговори со Украина, но дека тие мора да продолжат, пренесува Интерфакс.

„Подготвуваме одговор. „Постои напредок, особено кога станува збор за признавање на неможноста Украина да биде блок земја, неможноста Украина да бара среќа во Северноатлантската алијанса, ненуклеарен, не-блок неутрален статус – ова е она што сега се признава како апсолутна неопходност“, рече Лавров.

Според него, Украина покажува разбирање за реалноста кога се во прашање Крим и Донбас. Кога станува збор за потенцијални натамошни контакти, Лавров се разработува и тоа ќе биде соопштено.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа