Марин Ле Пен најверојато ќе биде новата претседателка на Франција

Кандидатите

Има 12 кандидати, осум мажи и четири жени.

Од шесте главни кандидати, тројца се десни, а двајца левичарски.

Емануел Макрон важи за центрист. Тој ја претставува Републиканската партија во движење и привлекува гласачи од десната и левата страна.

Марин Ле Пен и Ерик Земур се кандидати на крајната десница, а Земур важи за најтврдоглав.

Валери Пекрес се залага за поумерени, десничарски републиканци.

Жан Лук Меланшон е од екстремната левичарска партија Франција неосвоена, а Јаник Жадо е кандидат на Зелените.

По серијата големи неуспеси, француската традиционална левица речиси исчезна од конкуренцијата. Поддршката за Социјалистичката партија опадна откако нејзиниот кандидат Франсоа Оланд ја презеде функцијата меѓу 2012 и 2017 година.

Набљудувачите велат дека Макрон најверојатно ќе има корист од поделбите на левицата, додека десницата го обвинува дека ги копира нивните политики. Изборната кампања беше засенет и од војната во Украина, а претседателот одигра важна дипломатска улога во обидот да се постигне мир.

Како функционира изборниот систем?

Ќе се одржат два изборни круга со разлика од 14 дена.

Доколку очекувано ниту еден кандидат не освои повеќе од 50 отсто од гласовите во првиот круг на 10 април, двајцата кандидати со најмногу гласови ќе одат во вториот круг, кој ќе се одржи на 24 април.

Кој и да победи во вториот круг ќе ја преземе функцијата на 13 мај.

Што велат анкетите?

Емануел Макрон имаше јасно и значајно водство во анкетите најмалку шест месеци. Тоа раководство се зголеми по руската инвазија на Украина.

Марин Ле Пен е далеку пред другите кандидати, додека поддршката за нејзиниот екстремно десничарски ривал Ерик Земур, кој еднаш рече дека му се восхитува на Владимир Путин, падна.

Кои се клучните прашања?

Освен Украина, анкетите покажуваат дека најголемите прашања во кампањата биле економијата, имиграцијата и безбедноста.

Во јануари Франција забележа највисок годишен економски раст во последниот половина век, закрепнувајќи се од шокот предизвикан од пандемијата на Ковид. Се очекува силната француска економија да и помогне на кампањата на Макрон.

Во Франција невработеноста падна на 7,4%, малку над просекот во еврозоната, но блиску до целта што ја постави претседателот кога дојде на власт.

Што се однесува до имиграцијата, официјалната статистика покажува дека во 2020 година во Франција живееле околу 6,8 милиони имигранти.

Околу една третина беа Европејци, и од Европската унија и од земјите кои не се членки на ЕУ. Генерално, Алжирците се најголемата странска заедница, по што следат Мароканците и Португалците.

Имиграцијата беше истакната во кампањите на десничарските кандидати. Земур вети дека доколку биде избран ќе спроведе политика на „нулта имиграција“ и дека ќе враќа 100.000 имигранти годишно во Алжир, Тунис и Мароко.

Ле Пен го осуди неговиот пристап, но предложи референдум за големо намалување на имиграцијата доколку таа стане претседателка.

Што се однесува до безбедноста, Емануел Макрон вети дека ќе распореди илјадници полицајци на улиците, по острите критики од Валери Пекрес, Земура и Марин Ле Пен, и рече дека стапката на криминал паднала за време на неговиот мандат.

Франција претрпе серија терористички напади во последниве години кои ја зајакнаа важноста на безбедносните прашања за многу француски гласачи.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа